Delší název této série je o srovnání různých výživových poradců (resp. jejich získaného vzdělání) a nutričních terapeutů (NT). Již delší čas pozoruji jednoho pána, který se svým vlastním hubnoucím úspěchem parazituje na stránkách a skupinách jiných výživových poradců či nutričních terapeutů. Vzdělání získal na rekvalifikačním kurzu od firmy Nutris, který se sestává ze 2 víkendů (5 vyučovacích dnů + 1 zkušební den). Mé vzdělání ve výživě je ze střední (4 roky), vyšší odborné (3 roky) a vysoké školy (3 roky). Sama učím na dalších dvou kurzech poradce pro výživu. Dovolím si zde proto malé srovnání, protože za těch 10 let studia už něco málo o té výživě vím. 🙂 V první části si rozdělíme profesi nutričního terapeuta a výživového poradce.
Kdo je nutriční terapeut a kdo výživový poradce
Všichni nutriční terapeuti jsou zároveň výživoví poradci, nicméně výživoví poradci bez příslušného vzdělání ve výživě a dietetice nemohou převzít roli nutričního terapeuta.
Podle zákona 96/2004 Sb. §15 je nutriční terapeut nelékařský zdravotní pracovník, který získal způsobilost k povolání absolvováním lékařské fakulty, a to bakalářského studijního oboru Nutriční terapeut, magisterského studijního oboru Nutriční specialista, vyšší odborné školy, obor Diplomovaný nutriční terapeut nebo před rokem 2004/2005 absolvováním střední zdravotnické školy v oboru Dietní sestra.
Profesi nutričního asistenta vykonává nelékařský zdravotní pracovník po absolvování střední zdravotnické školy v oboru Nutriční asistent. Jedná se o profesi, která vykonává nutriční péči pod dohledem nutričního terapeuta.
Nutriční terapeut poskytuje specifickou ošetřovatelskou péči pro zabezpečení nutričních potřeb pacientů, s cílem preventivní a léčebné výživy bez odborného dohledu a bez indikace v souladu s diagnózou stanovenou lékařem. To znamená, že NT může vzhledem ke svému zdravotnickému vzdělání pracovat s nemocnými, edukovat a sestavovat výživové plány (jídelníčky). Jedná o pacienty mimo jiné s cukrovkou, kardiovaskulárními onemocněními, zánětlivým onemocněním zažívacího traktu, potravinovými alergiemi a intolerancemi, ale také s obezitou.
S nutričním terapeutem se nejčastěji setkáte v nemocnici, domovech pro seniory, lázních, sociálních zařízeních, nutričních ambulancích a nebo méně často v soukromých poradnách (viz já).
Profese výživového poradce není ukotvena v zákoně. Jedná se o volnou živnost, proto nemusíte nikde dokládat vaše vzdělání a v podstatě se můžete stát výživovým poradcem (odborníkem na výživu, specialistou,…) bez jakéhokoliv vzdělání či vědomostí. Nejčastěji se výživový poradce stává absolvováním rekvalifikačního kurzu Poradce pro výživu (budeme rozebírat dále) nebo studiem vysoké školy, v minulosti na lékařské fakultě obor Výživa člověka (dnes se nevyučuje) nebo na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v oboru Regenerace a výživa ve sportu (RVS).
Správně se má výživový poradce věnovat zdravým lidem a sportovcům (doporučuji absolventy oboru RVS pro velmi kvalitní a komplexní vzdělání). Jak jsem již naznačila výše, obezita je nemoc, správně by obézní měli navštívit nutričního terapeuta nebo lékaře obezitologa. V lepším případě několika měsíční kurz nedokáže nahradit několikaleté všeobecné zdravotnické vzdělání nutričních terapeutů. A správný výživový poradce (i nutriční terapeut) ví, kdy je konkrétní klient nad jeho kompetence.
Pozor na výživové rady fitness trenérů, kteří nejsou výživoví poradci! A pozor na prodejce doplňků stravy a zázračných koktejlů.
S výživovým poradcem se setkáte v různých poradnách, fitness centrech, někdy jimi bývají fitness trenéři, jedná se o online a instagramové výživové poradce (existují i dobří :-)), ale také často o prodejce výživových doplňků všelijakých (pochybných) MLM firem (zde častěji poradci bez vzdělání nebo s několikadenním kurzem, nejčastěji dané firmy).
Jestli si zvolíte nutričního terapeuta nebo výživového poradce by mělo vždy záviset na vaši anamnéze a sledovanému cíli. Pokud se již léčíte s nějakým onemocněním, které souvisí s výživou, měl by být nutriční terapeut vaší první volbou.
Protože vyučuji na kurzech Poradce pro výživu a setkávám se tam s nadějnými lidmi, které výživa zajímá a mají velký přehled, snad i cit pro normálnost a správnost, nedokážu všechny poradce hodit do jednoho pytle s označením „hrozný a nestojí za to“.
Stejně jako existují výborní výživoví poradci s citem a profesionálním přístupem ke klientovi, tak existují i špatní nutriční terapeuti, bez vztahu ke klientům a výživě jako takové.
Vždy je to o lidech. I sebevzdělanější člověk vám nemusí sednout a bude se vám lépe pracovat s někým, kdo má třeba méně nastudováno, ale za to bude mít vstřícnější a přátelštější přístup. Každopádně pokud nezvolíte nutričního terapeuta, v příštím článku se podíváme na to, podle čeho si takového poradce vybrat.