Kaše z červené čočky s dýní a mrkví - denisakolonicna.cz

21 října, 2020by Denisa Lišková0

Další opravdu rychlé a výživné jídlo. Kdo se s jídlem chce více mazlit, počká si, než orestuje cibuli a všechnu zeleninu. Kdo však ale spěchá a nechce u vaření trávit drahocenný čas, tak vše jako já pouze naháže do hrnce a občas promíchá.

Kaše z červené čočky s dýní a mrkví

4 porce | příprava 10 minut | vaření 30 minut

350 g červené čočky
250 g dýně hokkaido
1 velká mrkev
kousek zázvoru
sůl, pepř
drcený kmín
lžička tymiánu
lžička kurkumy
lžička sušeného česneku
lžička sušené cibule
lžíce lahůdkového droždí

K podávání
2 ks vejce
5 – 10 g kvalitní extra panenský rostlinný olej (olivový, dýňový, konopný, aj.)

Pokud nemáte již nachystanou a nakrájenou zeleninu v lednici, viz TIP, tak si zeleninu očistíme a nakrájíme na kostky. Čočku propláchneme, dáme do hrnce, přidáme zeleninu a všechno koření. Zalijeme vodou a na mírném plameni vaříme, dokud nevznikne hustá kaše. Postupně vodu přiléváme, není dobré to s ní hned přehnat, aby z toho nebyla polévka.

Hotový pokrm podáváme např. s vejci na tvrdo a nezapomeneme přidat kvalitní olej jako zdravý zdroj tuků.

TIP
Pro maximální ušetření času doporučuji promyslet si, co vlastně přes týden budu vařit a na kolik dní budu mít dané jídlo. Podle toho udělat 1 – 2 x za týden větší nákup. Po nákupu pak už doporučuji si zeleninu očistit, nakrájet, schovat do krabiček a až budete vařit, můžete jen suroviny házet do hrnce a neotravovat se s dlouhou přípravou. Nehledě na to, že ta nakrájená zelenina v lednici vás zkrátka donutí z ní něco uvařit.

TIP 2
Ženám doporučuji okolo 60 – 80 g luštěnin za syrova na porci. Mužům okolo 100 – 120 g luštěnin. Kolik to je po uvaření se opravdu špatně odhaduje. Já rozděluji porci luštěnin tak, že si naznačím polovinu. Tu rozdělím na jednu o kousek větší polovinu – pro muže, a tu druhou menší si vezmu já.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2022 © Denisa Lišková

2020 © Denisa Koloničná