Myslíte, že může snahy o hubnutí (přibírání) ovlivnit i něco tak zanedbatelného jako 1 porce ovoce? Myslíte, že pro hubnutí musíme jíst vždy méně? Je neslučitelné jíst víc a přitom hubnout? Má být normální trápit se hlady šílenými dietami? Na konkrétním případu (vycházejícího z desítek případů mých klientů) si ukážeme, jak to tedy doopravdy je.
Jíst či nejíst?
Znáte tu obligátní poučku: „Jestli chceš zhubnout, musíš přestat jíst / jíst méně!“ ? Samozřejmě pokud jsou vaše návyky postaveny na zpracovaných potravinách, restaurační a fast foodové stravě a běžnou součástí trávení večera je pivo a pytlík chipsů, pak nejspíš ano – měli byste jíst méně – energeticky méně. Ale co lidé, kteří si ráno dají malou misku ovesné kaše, v poledne salát s kuřecím masem, odpoledne třeba jogurt s ovocem a večer pro jistotu už nic? Proč se těmto lidem vždy hubnutí rychle zastaví? Proč když už nic nejí a trápí se hlady, pořád nemají výsledky a postupně spíše přibývají? Není chyba v těch sacharidech? To ovoce odpoledne by už přece neměli….že?
No tak to rozhodně není. A chyba není ani v jednom z posledních zmíněných.
Chyba je v nedostatečném příjmu energie. Nenaplnění základních potřeb organismu.
Co to jsou ty potřeby?
Snad všichni někdy slyšeli pojem bazální metabolismus. Při velkém zjednodušení můžeme říci, že se jedná o potřebnou energii pro naše orgány, aby mohly pracovat, pokud bychom celý den jen leželi, nemluvili, nejedli a byli v příjemné pokojové teplotě. Vše zmíněné totiž zvyšuje nároky na spotřebovanou energii a čím více aktivní jsme (počítá se i stres), tím více jídla = energie potřebujeme. Bazální potřeba u průměrné ženy může být okolo 5000 – 6000 KJ. Mám dokonce klientku, která byla na speciálním měření, kde ji byl zjištěn metabolismus o hodnotě 10 000 KJ! (tak tady ten redukční jídelníček o hodnotě 5000 KJ fungovat nebude…)
Jak bylo řečeno, jedná se o základ pro fungování organismu a i malá aktivita významně zvyšuje celkovou potřebu. Pokud se stravujeme příliš málo, není problémem ovoce pozdě večer, nebo ten plátek chleba k salátu, ale to, že tělo dlouhodobě strádá. Jako lidstvo jsme se naučili přizpůsobit mnohým podmínkám. Jednou z nich je i nedostatek jídla. Časem přestaneme vnímat hlad. A tělo se naučí žít i s malým příjmem, zpomalí své pochody a tu malou přijatou energii uloží do zásob na časy, kdy „zase nebude energie“. To je důvod, proč „přibíráme i z vody“.
Tělo je nutno vyživit.
Znovu: tělo je nutno vyživit
Pouze organismus mající dostatek energie a především živin bude konečně hubnout (přibírat svaly). Samozřejmě, pořád musíme mít energetický příjem vyvážený. Neznamená to, že půjdeme do obchodu a nakoupíme nevýživné hlouposti plné cukru, soli a nezdravých tuků. To nastavení optimálního příjmu energie a živin může být někdy složité a náročné. Tělo není stroj, nemůžeme zjistit vše na základě několika vzorců. Důležité je zkoušet, co tělu vyhovuje.
Pokud jsou stále přítomny chutě či vlčí hlad, je velice pravděpodobné, že jíte buď málo, nebo nevyváženě. Tedy, že budete mít nedostatek některé živiny. Proto neplatí, že bychom měli razantně omezovat tuky nebo sacharidy. A pozor, i zdravá strava může být (často bývá) chudá na bílkoviny. Vždy je lepší jíst o něco více než méně. Když jíme méně, tělo se hůř dává do pořádku.
A co ten banán?
Často se mí klienti do hubnutí pustí s pořádnou vervou. Nevěří, že mají jíst tak objemnou stravu a u toho hubnout. Mají zakódované, že mají jíst málo a ideálně mít hlad. A tak dobře nastavený jídelníček si klasicky omezí – tu a tam vynechají svačinu nebo si dají méně pečiva (protože je přece nezdravé….že?).
Já na výsledcích poznám naprosto vše. I takové malé úpravy nebo zapomínání se projeví. Projeví se jako hladovějící hubnutí. To se tuk moc nehne, většinou se mírně zvýší, zato hmotnost jde poměrně hodně dolů a s ní voda a svalovina. Klienti se cítí skvěle. Vědí, že zhubnuli a pravděpodobně mají volnější kalhoty. Jenomže ten, koho jsme se chtěli zbavit – tuk – nešel ani o kousek dolů.
Poslední klientka mě však dostala. Přišla na první vážení po měsíci, cítila se dobře, jen přidala jogurt k dopolední svačině, protože ji nestačila. Říkám, že to nevadí a uvidíme co výsledky.
Výsledky mě překvapily. Byly hladovějící. Jak je to možné, když jedla dokonce více? Na hmotnosti ztratila 3,5 kg, ale tuk se zvýšil o 800 g, dolů šlo 3,2 kg vody a 800 g svalu. Chvíli jsme nad tím přemýšlely a ukázalo se, že si spletla svačiny. Zkrátka místo celého banánu na jednu svačinu si dala jen 1/2 banánu a totéž i na druhou svačinu. Ve výsledku ji opravdu chyběl 1 banán!
Dostala poučení, že má mít celou porci ovoce na každou svačinu a k té dopolední, ať nechá jogurt a přidá i 10 g oříšků. Nic moc zásadního. Myslíte?
Po 14 dnech přišla s tím, že nic nezhubla. Výsledky ukázaly zpomalení poklesu hmotnosti jen o 0,5 kg (celkově -4 kg), za to šlo dolů 5,5 kg tuku (včetně těch původně přibraných 800 g). Vrátila se voda o 3,8 kg a k tomu 1 kg čisté svaloviny. Sval se tedy vrátil a ještě přibylo asi 200 g nových bílkovin. Ohromný výsledek! Podívejte se níže na její výsledky.
Takové výsledky vidím neustále. Ano, i něco tak směšného, jako banán a pár oříšků, může ovlivnit hubnutí naprosto zásadně. Proto vždy jezte, nehladovějte. Jen vyživené tělo bude pracovat tak, jak si přejete.
Úvodní obrázek zdroj: https://pixabay.com/photos/banana-funny-toys-humor-gifts-1155500/